Lista aktualności Lista aktualności

RESTYTUCJA ZWIERZYNY DROBNEJ, A COVID-19!

Już po raz trzeci na terenie Starostwa Nowotomyskiego i po raz jedenasty w Starostwie Grodziskim przeprowadzono akcję wypuszczania Kuropatwy (Perdix perdix) i Bażanta (Phasianus colchicus).

Może się wydawać, że w tak trudnej sytuacji epidemicznej, takie działania na rzecz przyrody są jakby z „innej bajki”. Nic bardziej mylnego. Program przywracania drobnej zwierzyny trzeba kontynuować, aby w przyszłości mogła zasiedlać nowe tereny w sposób naturalny, dlatego Starostwa sfinansowały zakup 110 Kuropatw i 300 Bażantów, które równo po połowie zostały wypuszczone na terenie obu powiatów.

Dzisiaj na wszystkim swoje piętno odciska epidemia, więc i tu nie mogło być inaczej. Było tradycją, aby podczas wypuszczania ptaków na wolność,  obecna była młodzież szkolna. Tym razem musiało się to odbyć bez tej uroczej publiczności. Ograniczona też została do minimum ilość myśliwych i leśników biorących udział w akcji. Ostatecznie w projekcie wzięły udział trzy Koła Łowieckie: nr 39 „Wycinek” z Nowego Tomyśla, nr 42 „Daniel” z Bukowca Starego, nr 36 „Drop” z Poznania oraz leśnicy z Ośrodka Hodowli Zwierzyny Nadleśnictwa Grodzisk.

Jesteśmy pewni, że działania prowadzone z takim uporem i systematycznie przynoszą zamierzony efekt, bo coraz częściej obserwujemy te piękne ptaki w miejscach gdzie nie było ich od dziesięcioleci.

Darz Bór!

 

Tekst: T. Kałek, M. Zieliński

Zdjęcia: M. Zieliński