Lista aktualności Lista aktualności

100 DRZEW NA 100 LAT!

Czyli rzecz o nowych pomnikach przyrody w Nadleśnictwie Grodzisk.

Rok 2020 miał być rokiem obchodów 100-lecia najstarszej w Polsce dyrekcji Lasów Państwowych, czyli Naszej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu.

Planów było co niemiara; imprezy, konkursy, festyny, rajdy, biegi i wystawy, a gdzieś z tyłu było zadanie znalezienia w lasach naszej dyrekcji 100 drzew, nowych Pomników Przyrody dla uczczenia tej rocznicy.        Z tych wszystkich planów odbyło się otwarcie obchodów w Poznaniu i … znalezienie 100 nowych Pomników Przyrody.

Nadleśnictwo Grodzisk jest potentatem jeżeli chodzi o tę formę ochrony przyrody. Na naszym terenie znajduje się 119 Pomników przyrody i są to nie tylko pojedyncze drzewa, ale ich grupy i aleje.                     Nie nastręczyło trudności znalezienie trzech nowych Pomników i dzięki temu Rada Miejska w Grodzisku Wlkp. mogła 28 stycznia 2021 r. wydać uchwałę ustanawiającą 3 nowe. Dwie Czereśnie ptasie Prunus avium w lesie koło Kurowa i Cis Pospolity Taxus baccata w lesie za starą strzelnicą w Zdroju. Obie Czereśnie, genetyczne pramatki wszystkich Czereśni, których owoce niejednego przyprawiły o ból brzucha  z przejedzenia, mają 91 lat, a obwody pni to: dla „IWONY” 232 cm, a dla „DONATY” 182 cm. Natomiast Cis „RADOSŁAW” choć niski i szczuplutki, 97 cm obwodu, ma już 88 lat, co wynika z tego, że Cisy wolno rosną i będąc już wiekowymi nie imponują wyglądem. Dość powiedzieć, że najstarszym drzewem w Polsce nie jest jakiś ogromny dąb, a właśnie Cis rosnący w Henrykowie, mający około 1300 lat, czyli starszy od kraju, który dzisiaj nazywa się Polska. Należy jeszcze nadmienić, że Cis był pierwszym gatunkiem organizmu żywego, jaki został wzięty pod ochronę Państwa Polskiego, a dokładnie w 1423 roku na mocy Statutu Warckiego wydanego przez Króla Władysława Jagiełłę, wielkiego miłośnika przyrody i chyba pierwszego ekologa na tronie.

I tym optymistycznym akcentem zapraszamy wszystkich do lasu!

Darz Bór!

 

Tekst: T. Kałek

Zdjęcia: archiwum Nadleśnictwa.