Lista aktualności Lista aktualności

WAKACJE 2020 – CZAS W LAS

Lato, lato, lato czeka ...

 

                             Razem z latem czeka rzeka

                                                                       Razem z rzeką czeka las

                                                                                                           A tam ciągle nie ma nas

 

To słowa refrenu popularnej niegdyś piosenki, która nic, a nic nie straciła z aktualności. Tak samo jak 60 lat temu „razem z rzeką czeka las”.

Jednak nadal ze wszystkich stron bombardują nas informacje o epidemii, oraz o tym, że mimo zelżenia reżimu sanitarnego unikać dużych skupisk ludności. W lesie tez takie się znajdzie, ponieważ i tu są miejsca bardziej znane i popularne, do których ciągną złaknieni ciszy i spokoju ludzie z miast i miasteczek.

Dlatego leśnicy z Nadleśnictwa Grodzisk postanowili przybliżyć Państwu kilka mniej znanych zakątków naszych lasów, gdzie i ludzi trudniej spotkać i coś nowego zobaczyć można. Dzisiaj:

GRÓD ZALESIE

 

Mało kto wie, że na terenie Nadleśnictwa Grodzisk znajduje się wczesnośredniowieczny gród, który funkcjonował w IX-X wieku, aż do czasów gdy Piastowie zaczęli budować swe państwo znane dzisiaj jako Polska. Być może sam Mieszko I przybył tu ze swą drużyną, w której 1 woj za 10 stawał, i zniszczył konkurencyjny ośrodek władzy, a ludność przesiedlił pod Poznań lub Gniezno. Tego nie wiemy, ale brzmi ciekawie. Za to wiemy, że gród zachował wały w bardzo dobrym stanie, a do tego dzięki wspólnym staraniom i opiece Konserwatora Zabytków, Nadleśnictwa Grodzisk i grupie pasjonatów skupionych w Stowarzyszeniu Gród Zalesie powstała ścieżka edukacyjna z tablicami informacyjnymi z kodami QR, która kończy się na polanie, gdzie można odpocząć i zjeść posiłek przy stołach. Jest tez miejsce na ognisko, którego jednak nie można rozpalać bez porozumienia ze Stowarzyszeniem (mail:paleza@post.pl), które roztacza opiekę nad tym urokliwym miejscem. Wspomnieć jeszcze należy, że na majdanie rośnie pomnikowy Dąb szypułkowy, który pretendował do tytułu „Drzewo roku” w internetowym konkursie.

Jak tam trafić? Najlepiej wybrać się rowerem, bo do samej ścieżki samochodem się nie dojedzie. Pomocna może być mapa turystyczna Nadleśnictwa Grodzisk (link) na której gród zaznaczony jest w północno – wschodnim cyplu jego zasięgu terytorialnego. Na tej samej mapie znajdziecie też krótki opis tego, jak i innych ciekawych miejsc w Nadleśnictwie Grodzisk.

 

Do zobaczenia na trasie!

Darz Bór!

 

Tekst: T. Kałek

Zdjęcia: archiwum nadleśnictwa.

 

 

 

 

 

Link do strony FB Stowarzyszenia Gród Zalesie TUTAJ