Galerie zdjęć Galerie zdjęć

V Piknik historyczny 2014.

A Polska w lesie się narodziła, czyli związki państwa Polan z lasem.

28 września 2014 roku odbył się kolejny, V Piknik historyczny, zorganizowany przez Nadleśnictwo Grodzisk w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym w Porażynie.
Tym razem polana przy porażyńskim pałacu była miejscem panowania państwa Polan. Licznie przybyli widzowie mogli zapoznać się z rękodziełem, strojami i dawnymi potrawami.
Atrakcje te zapewnili członkowie Drużyny Wojów Piastowskich "Jantar" pod wodzą Witezia Alberta.

Po powitalnej fanfarze, odegranej przez Zespół Sygnalistów Myśliwskich PALATIUM, Nadleśniczy Andrzej Ratajczak wraz z Witeziem Albertem wybili pierwszego, okolicznościowego denara na pamiątkę tego wydarzenia. Prowadzący imprezę Tomasz Kałek wyjaśnił, co 90-lecie Lasów Państwowych ma do początków Państwa Polskiego, po czym rozpoczęły się konkursy dla dzieci i dorosłych (w których można było wygrać ufundowane przez nadleśnictwo koszyki ze sprzętem go grzybobrania) oraz inscenizacje, które pokazywały związek Polan z lasem, jako miejscem życia, wierzeń i zdobywania bogactw.
Wrażenia robiły pokazy walk, z jedną główną - najazdem wojsk Księcia czeskiego Brzetysława na Porażyn, którego bronili z sukcesem wojowie piastowscy.
Całość ubarwiał żywy i ciekawy komentarz Witezia Alberta i sącząca się w tle muzyka z tamtych lat, wykonywana również na żywo.