Wydawca treści Wydawca treści

Program „Zanocuj w lesie” w Nadleśnictwie Grodzisk.

„ZANOCUJ W LESIE” – OBSZAR GŁODNO

Nadleśnictwo Grodzisk przygotowało ofertę dla chętnych do biwakowania pod chmurką, bez żadnych udogodnień i turystycznej infrastruktury. Na ten cel wybraliśmy zwarty kompleks leśny GŁODNO o powierzchni około 1500 ha. Przeważają tu bory sosnowe dające dobre warunki do rozbicia namiotu, czy rozwieszenia hamaka. Kompleks otoczony jest polami, ale od strony południowo – zachodniej łączy się z obszarem „Zanocuj w lesie” w Nadleśnictwie Wolsztyn, przez co jego zasięg znacznie się zwiększa. W kompleksie Głodno usytuowane są dwa Miejsca Postoju Pojazdów w oddziałach 79 i 83, gdzie można pozostawić samochód i udać się w dalszą wędrówkę pieszo lub rowerem. Ze względu bardziej palny charakter drzewostanów, w których dominującym gatunkiem jest Sosna, na terenie kompleksu GŁODNO nie ma wyznaczonych miejsc palenia ogniska, a posługiwanie się otwartym ogniem jest zabronione.

Serdecznie zapraszamy do pobytu w Nadleśnictwie Grodzisk i obcowania z przyrodą w typowym Wielkopolskim lesie.

Mapa obszaru „Zanocuj w lesie” w Nadleśnictwie Grodzisk:

                                                                                                                                                             

Lokalizacja widoczna jest również na mapie [https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy ] oraz z poziomu aplikacji Mbdl [https://play.google.com/store] (android) lub [https://apps.apple.com/us/app/mbdl] iPhone, z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:

 1. regulaminem korzystania z obszaru.
 2. pamiętaj, że w kompleksie GŁODNO nie ma wyznaczonych miejsc do rozpalania ogniska i posługiwanie się otwartym ogniem jest zabronione!
 3. mapą okresowego zakazu wstępu do lasu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/  Przed  wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem
 4. zasadami bezpiecznego korzystania z lasu [link do bezpiecznego korzystania z lasu na czaswlas.pl
 5. z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Na powierzchnie te obowiązuje zakaz wstępu
 6. z czasowymi wyłączenia mi/zmianami przebiegu szlaków
  1. „….”zostaje czasowo zamknięty. Termin obowiązywania, lokalizacja na mapie.
 7. w okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu! 
  1. terminy polowań zbiorowych:
 1. Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza [do pobrania poniżej] oraz przesłanie go na adres koordynatora nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie: spec. SL Tomasz Kałek, nr tel.: 604 541 137, mail: tomasz.kalek@poznan.lasy.gov.pl

 

Nadleśnictwo Grodzisk przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.

Zapraszamy do wypełnienia anonimowej ankiety, przeznaczonej dla wszystkich osób korzystających turystycznie i rekreacyjnie z lasów, nie tylko tych, którzy nocują w lesie w ramach ww. Programu. Link: http://personal.ewaluacja.eu/

 

tekst: Tomasz Kałek