Lista aktualności Lista aktualności

MANIA-K RZEŹBY

CZYLI, LEŚNYM SZLAKIEM MANIA-KALNEGO RZEŹBIARZA.

Dane osobowe mania-ka rzeźby:

Piotr Mania

Rocznik: 1960

Wykształcenie: Technikum Leśne w Rogozińcu

Zawód: drwal

Staż pracy w lesie: 16 lat

Od jakiegoś czasu, wędrując leśnymi ścieżkami i drogami w Leśnictwach Róża i Wąsowo, można spotkać rzeźby wykonane w pniach ściętych drzew. Możemy znaleźć żmiję, żabę, Dudka, Hajstrę - Bociana czarnego, sowy, Zające, kaczki, Jeże, Żurawia, Żbika, Gronostaja, Bobra, grzyby różnych gatunków, niezapominajkę, a nawet Kwiat Paproci. Czasem są malowane, a czasem „świecą gołym drewnem”.

Ich twórcą jest Pan Piotr Mania, drwal z zawodu i artysta z zamiłowania. Pan Piotr wykonuje je zwykłymi narzędziami drwala: pilarką i siekierą!

- zaczęło się jakieś dwa lata temu – zwierza się Pan Piotr, z którym objeżdżam miejsca gdzie można znaleźć jego dzieła. – Wcześniej nie miałem zainteresowań artystycznych… no, kiedyś wiersze pisałem – dodaje.

- Jak Pan wpada na pomysł, jaki jest pierwszy impuls? – pytam Pana Piotra.

- Pierwsza jest po prostu chęć zrobienia czegoś nowego – mówi Pan Piotr – a następnie szukam drzewa, najlepiej przy jakiejś drodze lub szlaku turystycznym, suchego lub zamierającego, które i tak będzie musiało być usunięte ze względu na bezpieczeństwo ludzi. Jak leśniczy da zgodę, to ścinam i zostawiam odpowiedni pień. Zdarza się jednak, że pień sam się „pojawia” podczas zwykłych prac przy pozyskaniu drewna, dlatego tak dużo rzeźb powstaje na zrębach – odpowiada artysta.

Jak się dowiedziałem, część rzeźb została skradziona, po prostu odcięta i pewnie trafiła do jakiś przydomowych ogródków. Zapytałem artystę co o tym myśli?

- To jest naprawdę piękne uczucie, gdy ktoś tak docenia Twoje dzieło, że posuwa się aż do kradzieży żeby mieć to w domu. To daje pozytywnego kopa! – mówi ze śmiechem Pan Piotr.

Nadleśnictwo Grodzisk chce stworzyć ścieżkę turystyczną „SZLAKIEM MANI-AKA RZEŹBY LEŚNEJ”. Na razie rodzi się koncepcja, czy będzie to zwykła ścieżka, oznaczona w terenie odpowiednimi piktogramami i umieszczona na mapach, czy może oznakowana QR-kodami, a może będzie to szlak geocaching? Jedno natomiast wiadomo na pewno! Będzie to ścieżka interaktywna i rozwojowa, bo Pan Piotr dopiero się rozpędza!

Zaprawdę Las daje nam wiele możliwości rozwijania swych pasji, często bardzo nieoczywistych, ale to jest chyba ten czar i tajemnica lasu, gdzie nie wiadomo co się czai w głębi? Jest jednak druga strona medalu, to Las odkrył to, co kryło się w głębi Pana Piotra – Mani-aka Leśnej Rzeźby.

 

Darzbór!

Do zobaczenia na leśnym szlaku!

 

Tekst: T. Kałek

Zdjęcia: T. Kałek