Lista aktualności Lista aktualności

Odnaleźć się w lesie!

„Im głębiej w las tym wiecej drzew”, „Okręcił się dwa razy i już się zgubił” – takimi stwierdzeniami najczęściej kwitujemy informację o czyimś zagubieniu się w lesie.

Ostatnia doba zaowocowała aż trzema zaginięciami w lasach między Nowym Tomyślem, Grodziskiem Wlkp., a Wolsztynem. Jednakże dzięki skoordynowanym działaniom Policji, Państwowych i Ochotniczych Straży Pożarnych, leśników i wielu ludzi dobrej woli udało się uniknąć najgorszego. A przecież Wielkopolska ma jedną z najmniejszych lesistości w Polsce! To nie dżungla afrykańska, albo puszcza amazońska, a mimo to zgubić się można.

Moment gdy stwierdzamy, że: „o jejku zgubiłem się!”, jest bardzo trudny. Powoduje stres, który może mieć wpływ na nasze zdrowie. Uczucie osamotnienia i narastająca panika powodują, że kojący dotychczas kolor zielony zaczyna nas przytłaczać i powodować uczucie lęku przed czającym się wszędzie „nieznanym”.

A tego wszystkiego można uniknąć. Co prawda nie można dać porad na niezgubienie się w lesie, ale na odnalezienie się jak najbardziej:

  1. Powiadom najbliższych do jakiego lasu jedziesz (w pobliżu jakiej miejscowości), to zawęzi obszar ewentualnych poszukiwań i szybkość nadejścia pomocy.
  2. Ubierz się odpowiednio do pogody. Infografika: https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/infografiki/wycieczka-do-lasu

     Czasami na pomoc trzeba poczekać.

  1. Zabierz naładowany telefon komórkowy.
  2. Zaopatrz się w mapę turystyczna terenu (nadleśnictwa) lub zainstaluj na telefonie darmowa aplikację Lasów Państwowych mBDL, być może odnajdziesz się sam. Link do strony www z mapa Nadleśnictwa Grodzisk: https://grodzisk.poznan.lasy.gov.pl/trasy-na-terenie-nadlesnictwa
  3. Zapamiętaj, że co by się nie stało, znajdź słupek oddziałowy, zadzwoń i poczekaj. Infografika: https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/infografiki/jak-sie-znalezc-w-lesie

Takie słupki oddziałowe są w lasach, w całej Polsce, „od Bałtyku po gór szczyty”.

Jak ze wszystkim co robimy, należy to robić z rozmysłem, tak samo należy czynić wybierając się do lasu na spacer, czy jak w obecnym czasie , na grzyby. W sytuacji ekstremalnej, jaką niewątpliwie jest zagubienie się w lesie, tylko wiedza i zdrowy rozsądek może nam pomóc. Wiedzę już Państwo macie, a „zdrowy rozsądek” to już sprawa do indywidualnych przemyśleń.

 

Link do informacji KPP Grodzisk Wlkp. https://grodzisk-wielkopolski.policja.gov.pl/wl5/aktualnosci/248143,POLICJANCI-ODNALEZLI-ZAGINIONEGO-MEZCZYZNE.html?fbclid=IwAR07b-ZXQm20BWbXckEZF3VsfhbaAweReBWlvTf-jer6fLEsZWFPPOyvEQE

 

Zapraszamy do lasu! Darz Bór!

tekst: Tomasz Kałek