Lista aktualności Lista aktualności

DZIEŃ ZWYCIĘSTWA W NADLEŚNICTWIE GRODZISK

Czyli, „świętować” można na wiele sposobów!

Jak różne mogą być sytuacje jednego dnia, przekonali się leśnicy z Nadleśnictwa Grodzisk w 79-tą rocznicę Zakończenia II wojny światowej – 8 maja.

Jeszcze w południe nasza delegacja z nadleśniczym Dariuszem Szulcem na czele, składała, wraz z innymi kwiaty podczas uroczystości upamiętniającej to wydarzenie, zorganizowanej przez Starostwo Powiatowe w Grodzisku Wlkp., a już po południu… pierwszy pożar w sezonie 2024!

Tuż po 14-tej, pełnomocnik nadleśniczego dostaje wiadomość z PAD-u (punkt alarmowo-dyspozycyjny Nadleśnictwa Grodzisk) informację: pożar na Szubiankach!

Po przybyciu na miejsce można odetchnąć, są już nasze Anioły Stróże – Strażacy z PSP i OSP w Grodzisku Wlkp. Jest też jakiś Człowiek z gaśnicą w ręku, Pan Marcin Zientak – bohater dnia, pierwszy zauważył pożar, zawiadomił Straż i z tym co miał pod ręką pobiegł ratować las! Na co dzień właściciel firmy transportowej TRANS-GABANA, której siedziba sąsiaduje z „Lasem na Szubionkach”.

Idziemy na miejsce, już tylko swąd spalonego igliwia i lekki dymek snuje się miedzy drzewami, Strażacy tu i ówdzie zalewają wodą dymiące miejsca, zwijanie węży, uśmiechy na zmęczonych twarzach – jeszcze raz pokonali „kura”. Straty? Na szczęcie dzięki Panu Marcinowi z gaśnicą i Strażakom, „niewielkie” – 100 m2 spalonej ścioły + całe życie, które w niej kipiało!

Aż trudno uwierzyć w to co zobaczyliśmy: powbijane w drzewa haki i pozostawione sznurki mówią same za siebie. Amatorzy i to w sensie dosłownym, nocnego wypoczynku w lesie, rozciągnęli sobie hamaki miedzy drzewami, rozpalili małe ognisko i coś na nim grzali, o czym świadczy kawałek cegły. Po nocnym odpoczynku, zalali (a może nie) byle jak ognisko i wrócili do domów, a tu się „gaglało, gaglało” i wybuchł pożar!

A przecież na terenie nadleśnictwa mamy obszar „Zanocuj w Lesie”, gdzie można nocować (co prawda bez możliwości rozpalania ogniska) pod namiotem lub na modnych teraz hamakach. Pamiętajmy, że w lesie i 100 metrów od jego ściany obowiązuje bezwzględny zakaz posługiwania się otwartym ogniem (ognisko, grill, kuchenka gazowa itp.), poza miejscami wyznaczonymi i oznakowanymi odpowiednimi tablicami. Złamanie tego przepisu Kodeksu Wykroczeń może skutkować w najgorszym razie, karą aresztu!  Nawet leśnicy jeżeli chcą palić ogień w trakcie prac muszą uzyskać specjalną zgodę nadleśniczego i powiadamiają o tym fakcie właściwą Komendę Powiatową PSP.

Pamiętajmy: LAS ROŚNIE WOLNO, ALE PŁONIE SZYBKO !

DARZBÓR!

 

Zdjęcia: T. Kałek, UG Grodzisk Wlkp., Starostwo Powiatowe w Grodzisku Wlkp.

Teks: t. Kałek

 

 

Link do „Zanocuj w Lesie”:

https://grodzisk.poznan.lasy.gov.pl/program-zanocuj-w-lesie-w-nadlesnictwie-grodzisk