Lista aktualności Lista aktualności

WIELKA MAJÓWKA 2024!

Jeśli cisza i spokój w lesie, to tylko ze Strażą Leśną!

Jak co roku cała Polska szykuje się na Wielką Majówkę. Wielu z nas pojedzie do lasu żeby „naładować baterie”. Niestety od wielu już lat dla leśników okres ten kojarzy się ze wzmożoną pracą w celu zapewnienia bezpieczeństwa miłośnikom leśnych ostępów.

W tym roku strażnicy leśni w całej Polsce będą realizować akcję kontrolno-prewencyjną „MAJÓWKA 24”. Ludzie w zielonych mundurach mają ustrzec nas przed popełnianiem kardynalnych błędów w obcowaniu z naturą, którymi najczęściej są;

  • wjazd do lasu pojazdami silnikowymi.
  • rozpalanie ognisk, a w szczególności przenośnych grilli.
  • parkowanie pojazdów na drogach leśnych.
  • Pozostawianie śmieci.

W lesie też należy się umieć zachować, to taki LEŚNY SAVOIR-VIVRE.

Akcja leśników będzie trwała od 29 kwietna do 9 maja i będzie miała na celu raczej przeszkodzić nam w popełnianiu błędów niż za nie karać, choć na pewno w niektórych przypadkach nie obejdzie się bez mandatu. Akcja ta ma być prowadzona wspólnie z Policją, Państwową Strażą Rybacką i Państwową Strażą Łowiecką.

Bądźmy fair wobec lasu to i jego strażnicy będą mili dla nas. Po co się denerwować podczas spaceru w lesie i myśleć czy po powrocie do auta, zaparkowanego na drodze leśnej, nie zobaczymy za wycieraczką wezwania do nadleśnictwa na godzinę 8:00 w poniedziałek.

W nadleśnictwie Grodzisk mamy 32 Miejsca Postoju Pojazdów, na których można pozostawić samochód. Znaleźć je można na portalu „CZAS W LAS” https://czaswlas.pl/mapa, lub na naszej mapie turystycznej https://grodzisk.poznan.lasy.gov.pl/trasy-na-terenie-nadlesnictwa. Te działania mają głęboki sens, szczególnie jeżeli się wspomni, że pierwszy pożar w 2023 roku w Nadleśnictwie Grodzisk, wybuchł 2 maja!

Bądźmy w lesie gośćmi stosując zasadę miłośników survivalu - „leave not trace”, czyli nie zostawiamy po sobie śladów.

DARZBÓR!

 

 Tekst: Tomasz Kałek